I planen beskrives blant annet ambulanseberedskapen i Dovre og Lesja, en beredskap som skal være basert på to heldøgnsambulanser plassert på Dombås. Denne planen er jeg satt til å gjennomføre, og ut fra denne har det vært jobbet med å etablere nye felles lokaler på Joramo.
Høsten 2010 kom det, i diskusjonen om tilknytning til regional legevakt, nye innspill omkring ambulanseredskapen i Lesja kommune.
På bakgrunn av den uro som har vært om ambulanseberedskapen i Nord Gudbrandsdalen, ble det høsten 2010 opprettet kontakt mellom ledelsen i SI og regionrådsleder og regionsjef. Vårt felles ønske var en mer helhetlig tilnærming til den videre utvikling av helsetilbudet for regionen.
Ett viktig punkt i møtet med representantene for regionrådet var kravet fra Lesja kommune om plassering av ambulanse på Lesjaskog. Her kom vi, med visse forbehold, til enighet om å imøtekomme kravet. For det første at det skulle være en prøveordning for ett år, og for det andre at det måtte stilles tilfredsstillende ambulanselokaler til rådighet.
Det har også vært enighet om at ambulansen på Lesjaskog skal organiseres administrativt under stasjonen på Joramo og flåtestyres som alle øvrige ambulanser Referatet fra møtet mellom ledelsen i SI og regionledelsen ble lagt frem for både styret i SI og for regionrådet. Begge fora sluttet seg til forslag til løsning.
SI har, etter denne konsensusløsningen, uttrykt at vi er klare til å flytte ambulansen til Lesjaskog så snart lokalene er klare. Vi har ikke endret noe på dette. Inntil dette er klart har vi imidlertid valgt å samle begge ambulansene på Joramo. Bakgrunnen for dette er det redegjort for både muntlig og i brevs form til ordfører og regionråd.
Det som har preget media de siste dagene er at jeg skal ha avvist å forholde meg til innbyggerne i Lesja og at jeg unndrar meg ansvaret for å medvirke til dialog. Dette er ikke korrekt. Jeg er opptatt av at alle våre brukere skal oppleve at de får gode og trygge tjenester fra divisjon prehospitale tjenester og vi ønsker å ha en god dialog med både kommunens ledelse og med innbyggerne.
Det som imidlertid er kjernen i denne saken er at jeg så det som vanskelig å kommunisere direkte med Lesja kommune så lenge vi hadde inngått vår avtale med regionrådet. Kravet om fast plassering på Lesjaskog var ikke i overensstemmelse med det vi nylig var blitt enige med representantene for regionrådet om, og som både styret i SI og et samlet regionråd har stilt seg bak.
For meg er det viktig å ha en ryddig saksbehandling. Jeg så det derfor som riktig å ta saken opp direkte med regionrådet som den part SI hadde forholdt seg til i saken, og ikke til en enkeltordfører som fremmet et lokalt krav.
Ambulanseplassering og ikke minst det faglige innhold i tjenesten er et tema som befolkningen naturlig nok er svært opptatte av. Et slikt engasjement er bra. De fleste er selvsagt opptatt av nærhet til tjenesten, for mange er det ensbetydende med plassering av en ambulanse i egen kommune. En slik forventning kan imidlertid lett komme i konflikt med faglige hensyn, og det ansvaret SI har for se hele Innlandet under ett.
Dette innebærer at vi også må velge ambulanseplasseringer som ikke alltid er i samsvar med lokalbefolkningens forventninger. Jeg tror de fleste forstår at vi ikke kan ha ambulansestasjoner i alle 48 kommuner i Sykehuset Innlandet sitt opptaksområde.
For oss er ikke selve kommunegrensene det viktigste. Det viktigste for oss er at vi kan gi et faglig godt spesialisert tilbud, og at vi klarer å utnytte de samlede ambulanseressurser på en best mulig måte.
Publisert
16.02.2011 08:50 |
Endret
16.02.2011 09:10