Global multisenter klinisk oppfølgingsstudie av Avenir Complete hofteprotese
Formålet med studien er å undersøke hvordan det går med pasientene etter at de har fått Avenir Complete hofteprotese. Studien skal særlig se på resultatene for den delen av protesen som festes i lårbenet.
Stengt for rekruttering
Om studien
Informasjon om deltakelse
Studien er avsluttet
Hvem kan delta?
- Pasienten er 20 år eller eldre og ferdig utvokst.
- Pasienten har langtkommen slitasje i hofteleddet på grunn av sykdom, skade eller revmatisk lidelse.
- Pasienten har tidligere hatt en hofteoperasjon som ikke har gitt ønsket resultat, for eksempel leddbevarende operasjon, avstivning eller hofteprotese.
- Pasienten har et akutt brudd i lårbenshodet eller lårhalsen.
- Pasienten har avaskulær nekrose (nedsatt blodtilførsel) i lårbenshodet.
- Pasienten forstår informasjonen fra kirurgen, kan følge opplegget, er villig til å møte til kontroller og har samtykket til å delta i studien.
Hva innebærer studien?
Informasjonen vi får ved å følge opp resultatet av operasjonen din, vil gi oss bedre kunnskap om protesen og om den kan gi gode resultater på lang sikt for andre pasienter.
Det å delta kan ha noen ulemper:
- Undersøkelse av hoften ved kontrollene kan medføre noe ubehag, og deltakelse i studien vil ta noe tid.
- Røntgenundersøkelser gir en samlet stråledose på cirka 6 mSv (omtrent 1 mSv per undersøkelse). Ved CT-undersøkelser er stråledosen cirka 2,0 mSv per undersøkelse. Til sammenligning er den gjennomsnittlige stråledosen man får per år i Norge rundt 5,2 mSv. Det er ikke farlig å få stråling når undersøkelsen er medisinsk nødvendig.
Vær oppmerksom
Det er ingen utprøvende behandling i denne studien, og deltakelse forventes ikke å påvirke behandlingen du får.
Bruken av Avenir Complete hofteprotese har samme risiko som andre hofteproteser som brukes til samme formål.
Risikoen består av generell risiko ved operasjon og risiko knyttet til denne typen inngrep. Det kan også oppstå uventede bivirkninger.
Kontaktinformasjon
Stein Arne Øvre Storeggen
Overlege, Sykehuset Innlandet
SteinSamarbeidspartnere
Samarbeid med
- Sykehuset Innlandet
- Zimmer GmbH