Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

De viktigste bildene

På sykehusene er det aktivitet døgnet rundt. Administrerende direktør Alice Beathe Andersgaard valgte seg en kveldsvakt da hun hospiterte ved radiologisk avdeling på Hamar.

Publisert 09.04.2026
Kvinner i hvite laboratoriefrakker i et rom med toalett og vindu
Avdelingsoverlege Brita Eline Halleraker gir administrerende direktør en omvisning i avdelingen.

Ved ankomst fikk hospitanten en omvisning i avdelingen, der hver eneste kvadratmeter er utnyttet til det aller ytterste. 

Trangt og travelt 

– Her «bor» vi tett, sier avdelingsoverlege Brita Eline Halleraker, i en tone blandet av humoristisk glimt og stort alvor. Det er ingen tvil om at lokalene ikke er optimalt utformet til formålet. Med lange og trange ganger, og mange og små rom og kontorer, har de tydd til mange kreative løsninger for å finne plass til alt som trengs. 

Kvinner i hvite laboratoriefrakker som snakker
Radiologisk avdeing utfører ulike typer bildediagnostikk.

Avdelingen har høy aktivitet, med mye elektiv virksomhet hovedsakelig på dagtid og øyeblikkelig hjelp hele døgnet. De utfører et bredt spekter av diagnostiske undersøkelser, og benytter moderne teknologi for å sikre rask og nøyaktig diagnostikk av pasientene. 

I avdelingen er det et variert utvalg av teknisk utstyr, som blant annet tradisjonelle røntgenapparater, CT, MR og ultralyd i tillegg til to gjennomlysningslaber. 

Det meste av intervensjonsradiologien i Innlandet er samlet på Hamar og avdelingen har høy aktivitet både på dagtid og vakttid der pasienter behandles for ulike tilstander. 

– I tillegg til at alt utstyret må ha plass, må vi også ha arbeidsplasser for de ansatte. Da blir det trangt, forteller Brita, og viser hvordan arbeidsforholdene kan være krevende både med tanke på plass, støy og lysforhold. 

Et lyspunkt i avdelingen – bokstavelig talt – er lokalene der en relativt ny MR-maskin har fått plass. Der har lokalene fått en skikkelig face-lift med lyse overflater og dagslys.  

Kunstig intelligens

Når Alice Beathe hospiterer har avdelingen akkurat tatt i bruk KI-verktøyet BoneView. 

Det innebærer at kunstig intelligens benyttes for å assistere radiologer i vurdering av røntgenbilder ved mistanke om bruddskade. 

– Dette gjør at pasienter raskt kan få avkreftet en eventuell bruddskade og dra hjem, og dermed slippe å vente på at radiolog har vurdert bildene. For pasienter her på Hamar betyr det også at mange slipper å dra til kirurgisk poliklinikk på Elverum for undersøkelse og vurdering, forteller Brita.

En gruppe kvinner på et kontor
En pasient er inne til CT-undersøkelse.

Avgjørende for diagnostikken

Gjennom ettermiddagen er det en jevn strøm av pasienter til avdelingen, både fra akuttmottak og sykehusavdelinger. Hospitanten får møte en av legene i spesialisering som gransker CT-bildene til en av ettermiddagens pasienter. 

– Det er en tidkrevende jobb å granske og beskrive alle undersøkelsene, og vi jobber kontinuerlig med rekruttering for å sikre tilstrekkelig radiologressurser i avdelingen. Nok radiologer er helt avgjørende for driften, og rask og riktig diagnostisering av pasientene, sier Brita. 

Mens dag går mot kveld takker hospitanten for seg, og tar med seg mye faglig påfyll. 

– Dere har en viktig nøkkelrolle på sykehuset ved å levere avansert bildediagnostikk som gjør det mulig å stille riktige diagnoser raskt, og dermed sikre pasientene den mest effektive og målrettede behandlingen, sier Alice Beathe.