Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Vurderer samling av rehabiliteringstjenester

Sykehuset Innlandet starter arbeidet med å samle fag og funksjoner på vei mot den framtidige sykehusstrukturen. Ett av de første tiltakene kan bli å samlokalisere pasienttilbud innenfor fysikalsk medisin og rehabilitering.

Publisert 24.06.2025
En persons føtter på gule gymputer.

Foto: Sykehuset Innlandet HF

Sykehuset Innlandet setter i gang med en utredning med mål om en midlertidig samling av pasienttilbudet innenfor fysikalsk medisin og rehabilitering.

Den vedtatte sykehusstrukturen med Mjøssykehuset innebærer en samling av tjenester som i dag er fordelt mellom flere sykehus og behandlingssteder. Som en del av strukturvedtaket, er det forutsatt at fag og funksjoner som kan og bør samles skal, så langt det er mulig, samles i forkant av en framtidig innflytting i et nytt bygg. 

Det meste av virksomheten ved rehabiliteringsenhetene i Gjøvik og Ottestad skal i den framtidige sykehusstrukturen inngå i et bevegelsessenter ved sykehuset i Elverum, der det skal være en syvdøgnspost for fysikalsk medisin og rehabilitering. Det skal også etableres et nytt tilbud innenfor tidligrehabilitering i Mjøssykehuset. 

Utreder samling 

På vei til denne etableringen setter Sykehuset Innlandet nå i gang en utredning med mål om en midlertidig samling i Ottestad, som er den største av dagens to driftssteder.   

En arbeidsgruppe med ledere og fagpersoner, tillitsvalgte, hovedverneombud og støttepersonell får oppdrag om å belyse to spørsmål: 

  • Hvilket samlet pasienttilbud er det mulig å opprettholde etter samlokalisering? 
  • Hvilke bygningsmessige tilpasninger er det mulig og nødvendig å gjøre på Ottestad? 

Som en forberedelse til utredningen, er det avholdt møter med Sykehuset Innlandets brukerutvalg, foretakstillitsvalgte, divisjonens kontaktforum og ansatte ved de to driftsstedene som skal utredes for samlokalisering. 

Faglig utvikling 

Arbeidsgruppa skal levere sin rapport 15. november i år. Utredningen skal beskrive de faglige, kapasitetsmessige og investeringsmessige behovene, samt vurdere driftsgevinstene ved å samlokalisere tilbudet i Ottestad. Hvis det blir besluttet å samlokalisere virksomheten, vil det bli utarbeidet en detaljert gjennomføringsplan. 

Divisjonsdirektør Siv Cathrine Høymork i Sykehuset Innlandet ser fram til utredningen, som vil involvere ledere, fagpersoner, tillitsvalgte og hovedverneombud i divisjon Habilitering og rehabilitering. 

– Fysikalsk medisin og rehabilitering er fagområder hvor vi i dag gir spesialisert behandling i små enheter, hvor en samlokalisering vil gi bedre muligheter til å drive faglig utvikling. Denne utredningen skal vise mulighetene til å samle fagmiljøet i Ottestad, som et steg på veien til den framtidige etableringen i Elverum. Vi går inn i en spennende utvikling, og jeg er glad for at vi har fått med sentrale fagpersoner og tillitsvalgte i arbeidsgruppen som skal jobbe med dette, sier Høymork.

Fakta

Sykehuset Innlandets avdeling for fysikalsk medisin og rehabilitering har ansvar for å hjelpe mennesker med å få tilbake fysisk, mental eller sosial funksjonsevne som er tapt på grunn av sykdom eller skade. Avdelingen behandler pasienter etter hjerneskade, ved bevegelsesutfordringer og ved muskel- og skjelettsmerter. 

Driftsstedene Solås og Ottestad har i dag begge små sengeposter. Den polikliniske virksomheten er hovedsakelig samlet i Ottestad. Det meste av virksomheten på de to driftsstedene skal samles på Elverum i den nye sykehusstrukturen, ref. vedtak i styret i Helse Sør-Øst RHF 21. desember 2023. 

Hensikten med å samle fagområder og funksjoner i forkant av ny struktur, er å  

  • redusere sårbarhet som følge av mangel på tilgang til kvalifisert personell  
  • frigjøre midler til investering gjennom å redusere driftskostnader og/eller øke inntekter  
  • legge til rette for å utvikle organisasjonen mot ny struktur i tråd med det framtidige målbildet