Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Kneprotese - digital oppfølging

Digital oppfølging innebærer at hele eller deler av behandlingstilbudet foregår digitalt uten å måtte å dra til sykehuset.

​​​Slik foregår digital hjemmeoppfølging

Det er flere fordeler med digital oppfølging etter proteseoperasjon. Du slipper unødvendige kontroller, og vi kan bruke mer tid på de som trenger tettere oppfølging. Det gjør det lettere for oss å fange opp de som ikke har hatt en optimal bedring, og du får en mulighet til å bidra i oppfølgingen av egen helse. I tillegg gir det oss bedre innsikt i hvordan pasienter opplever tiden etter operasjonen.

Spørreskjema

Alle pasienter som har fått samme type behandling som deg, vil få tilbud om digital oppfølging. Dette betyr at du vil få en SMS med en lenke til et spørreskjema. Du vil motta denne sms-en før operasjonen, og igjen etter 6 uker. Du blir bedt om å logge inn med BankID og svare på spørsmål om hvordan du har det. I tillegg vil du motta spørreskjemaer 1, 6 og 10 år etter operasjonen, slik at vi kan følge med på at protesen fungerer som den skal over tid.

Spørreskjemaene er nøye laget for å gi oss mest mulig informasjon om helsen din etter behandlingen. Svarene dine hjelper oss med å vurdere om behandlingen har gitt et godt resultat, eller om det er behov for videre oppfølging. Dersom resultatene dine er dårligere enn forventet, vil vi kalle deg inn til en kontroll på poliklinikken, og til røntgen om aktuelt.

​​Hvem kan benytte digital hjemmeoppfølging?

For at du skal kunne delta må du

  • ha tilgang til datamaskin, nettbrett eller smarttelefon
  • du må kunne logge deg med elektronisk ID, eksempelvis BankID. ​
  • kunne lese norsk

Kom i gang med digital oppfølging

Har du fått tilbud om digital hjemmeoppfølging, kan du logge på for egenregistrering her.

Kontroll på poliklinikk

Selv om du deltar i digital oppfølging, vil kirurgen din vurdere om du også trenger en kontroll på poliklinikken med røntgen. Dette er særlig aktuelt for pasienter med kompliserte operasjoner eller dersom det har vært utfordringer under behandlingen.

Hvis du føler at du trenger en poliklinisk kontroll, kan du når som helst kontakte avdelingen du ble operert på, uavhengig av resultatene fra den digitale oppfølgingen.

Hvis du ikke kan delta i digital oppfølging

Dersom du ikke svarer på den digitale oppfølgingen, vil du ikke automatisk bli kalt inn til poliklinisk kontroll. Derfor er det viktig at du gir oss beskjed hvis du ikke kan svare digitalt. Ta kontakt med avdelingen hvis du har problemer med å bruke det digitale systemet. Vi vil da kontakte deg på telefon eller sette deg opp til en kontroll.

Avslutning av digital oppfølging

Du står fritt til å avbryte den digitale oppfølgingen og gå tilbake til ordinær oppfølging når du måtte ønske det. Ta kontakt med poliklinikken dersom du ikke lenger ønsker tilbudet om digital oppfølging.

Sist faglig oppdatert 17.03.2025

Kontakt

Sykehuset i Elverum Ortopedisk poliklinikk, Elverum

Kontakt Ortopedisk poliklinikk, Elverum

Oppmøtested

Poliklinikken ligger i 1. etasje.
Sykehuset i Elverum sett fra oven.

Sykehuset i Elverum

Kirkevegen 31

2409 Elverum

Transport

Helsebussen er tilpasset pasienter og tilbyr god komfort, egne plasser for bårer og rullestol samt heis, handikaptoalett og helsepersonell. 

Har du fått innkallingsbrev til sykehus kan du ringe Pasientreiser på telefon 915 05 515 for reservasjon av plass. Behandler kan også bestille plass direkte for reiser på medisinsk grunnlag.  

Rutetider for Helsebussen Tynset - Elverum - Hamar (helsenorge.no)

Rutetider for Helsebussen Lillehammer - Hamar - Oslo (helsenorge.no)​

​Nærmeste busstopp er Elverum sykehus, rett utenfor sykehusets hovedinngang. 

Sykehuset ligger omtrent to kilometer fra Elverum stasjon (tog) og Elverum skysstasjon (buss).

Informasjon om rutetider (entur.no)​

  • ​Pasienter og besøkende kan parkere på sykehusets parkeringsplasser P1 (ved hovedinngangen) og P8 (ved legevakten). P8 er også beregnet på øyeblikkelig hjelp ved akuttmottak, begravelsesfølge og DPS. Det er i tillegg enkeltplasser på sørsiden av sykehuset, på parkeringsplassene P5 (ved DPS) og P7 (ved akuttmottaket). Avgiftstider er mandag til lørdag klokka 08.00-18.00. Betaling skjer forskuddsvis med kredittkort eller mynt, eller i parkeringsselskapets app. Parkering ​koster 27,90 kroner per time / 50,90 kroner for 2 timer / 108,90 kroner per døgn (med forbehold om endringer).
  • Blodgivere kan parkere gratis på egne reserverte plasser i forbindelse med blodgiving. Parkeringsplassene ligger på P1​ (5 plasser) ved sykehusets hovedinngang. Gyldig parkeringsbevis fra Blodbanken må ligge godt synlig i frontruten.
  • Handikap-parkering finnes ved hovedinngangen og legevakta. HC-plassene er gratis for personer med gyldig HC-bevis liggende godt synlig i frontruten. Dersom ingen HC-plass er ledig, kan du parkere gratis på vanlig parkeringsplass mot at HC-bevis ligger godt synlig i frontruten.
  • Pårørende til akutt syke og døende pasienter, foreldre til barn som skal til dagbehandling og følgepersoner til fysisk/psykisk funksjonshemmede pasienter, kan henvende seg ved avdelingen de skal til for å få parkeringsbevis.​

Hovedregelen for pasientreiser er du organiserer reisen selv og søker om refusjon av reiseutgifter i etterkant. 

Trenger du tilrettelagt transport for å komme til behandling, kan du ha rett til å få en rekvirert reise. 

På helsenorge.no kan du søke digitalt. Søknadsskjema på papir finner du enten på helsenorge.no eller hos din behandler.  

Har du spørsmål, trenger du hjelp til utfylling av søknad eller bestilling av reise? Ring pasientreiser på telefon 915 05 515.  

Mer informasjon om pasientreiser (helsenorge.no)

Praktisk informasjon

​Sykehuset i Elverum har eget apotek. 

Sykehusapoteket Elverum (sykehusapotekene.no)

Du får dekket deler av dine utgifter ved behandling hos lege, på poliklinikken eller andre behandlingsinstitusjoner, men du må betale en egenandel. 

Frikort for helsetjenester får du når du har betalt over et visst beløp i egenandeler. 

Det er ulike egenandeler avhengig av type helsetjeneste. I enkelte tilfeller er pasienten fritatt fra å betale egenandel for den polikliniske helsehjelpen.​ 

Mer om egenandel og frikort

Du kan betale med bankkort eller kontanter ved de ulike poliklinikkene på sykehuset. Ta kontakt i skranken. Ved enkelte poliklinikker kan du betale for timen via mobil.

​​​​Det er tillatt å ta med blomster på sykehuset, utenom på kirurgisk avdeling. Spør imidlertid alltid før du tar med blomster på en avdeling. 

Vær oppmerksom på at en del reagerer allergisk på enkelte blomster og parfyme. Vi ber om at det tas hensyn til dette. ​

Alle som oppholder seg ved Sykehuset Innlandet sine behandlingssteder og lokaler skal vise forsiktighet når de tar bilder, film- eller lydopptak.

Vi gjør oppmerksom på følgende:

  • Respekter personvernet
    Ikke fotografer eller gjør opptak av pasienter, ansatte eller besøkende.
  • Respekter helsepersonellets arbeid
    Opptak kan være forstyrrende.

  • Gjør ikke opptak av samtaler
    Samtykke må alltid innhentes på forhånd.

  • Deling uten samtykke er ulovlig
    Brudd på personvernlovgivning og taushetsplikt er straffbart.

Det er tillatt å bruke mobiltelefon i sykehusets lokaler, men vi oppfordrer alle pasienter, pårørende og besøkende til å vise hensyn og unngå unødvendig støy.

Det ikke tillatt å ta med seg dyr inn i sykehuset av hensyn til smittevern og allergi. Forbudet gjelder ikke servicehunder. Dersom du har behov for å ta med deg servicehund, må du på forhånd ta kontakt med avdelingen.​​

Serve​rin​​g 

Som pasient i Sykehuset Innlandet får du servert mat ved avdelingen du er innlagt. 

Mer om matservering og menyoversikt

Ka​nti​ne 

Kantina ligger i 1. etasje, til venstre for Sentralhallen, og er åpen for besøkende og ansatte. Det serveres smørbrød, salater, kaker med mer. Varmmat fra 10.00.

Mer om kantinetilbudet og åpningstider

Ki​​​os​​k 

Narvesen ligger i 1. etasje i Sentralhallen. 

Åpningstider 

  • M​andag til fredag: 07.00-20.00 
  • Lørdag og søndag: 10.00-18.00 
Åpningstidene kan avvike i forbindelse med helligdager.​

​​​Flere av våre sykehus har egne pasientverter som bistår pasienter og pårørende som kommer til sykehuset. 

Mer om pasientverter

Det er ansatt sykehusprester ved de fleste sykehusene. Der formidler de ansatte kontakt med prest ved behov. Sykehusprestene tilkalles via de ansatte på avdelingen hvor pasienten er innlagt. 

For mange mennesker er religiøs tro og praksis en trygghetsfaktor og kilde til livskraft. I Sykehuset Innlandet respekteres alle religioner og livssyn. Prestetjenesten skal være med å legge til rette for religionsutøvelse på sykehuset og kan formidle kontakt med andre tros- og livssynssamfunn. 

Sjele​​​s​​​org 

En stor del av sykehusprestens hverdag handler om sjelesorg, hvor samtalen er det viktigste redskap. Innholdet i sjelesorgsamtaler er ofte de eksistensielle og åndelige temaene som er forbundet med å være syk og motta behandling. Eksempel på dette er spørsmål om mening/meningsløshet, ansvar og skyld, døden, tro og livssyn, sorg, skam, ensomhet og håp.​ 

Ritu​​​aler 

Sykehusprestene kan også sørge for ulike typer religiøse ritualer på sykehuset. Det er ofte etterspurt i forbindelse med tapssituasjoner, for eksempel ved ulykker, brå spedbarnsdød eller dødsfall som følge av kreft. 

Ritualene skapes ofte i nært samarbeid med pasienten og pårørende i den aktuelle situasjon. Herunder kommer også de kirkelige ritualer i form av forbønn, nattverd, dåp, skriftemål, båreandakter og annet.

Hjelp oss å hindre smitte. Som pasient eller besøkende på sykehuset må du følge gjeldende smittevernregler.

​Mer om gjeldende smittevernregler

Sykdom og ulykker kan medføre praktiske og personlige problemer, som for den enkelte og pårørende kan være vanskelig å håndtere på egenhånd.​ 

Som en del av Sykehuset Innlandets helhetlige pasientbehandling kan sosionomtjenesten gi hjelp, råd og veiledning til pasienter og pårørende som ønsker det.

Sosionomtjenesten kan bistå pasienter og deres pårørende slik at de bedre mestrer en krevende livssituasjon, som følge av sykdom eller skade.

Sosionom​​​en kan:

  • Kartlegge hjelpebehov
  • Gi hjelp og veiledning i forhold til økonomi, bosituasjon, arbeid, studier, hjemmesituasjon og andre praktiske ting
  • Ta kontakt med hjelpeapparatet utenfor sykehuset, for eksempel Nav
  • Informere om rettigheter og hjelpeinstanser/-tiltak
  • Tilby hjelp og veiledning angående pasientreiser og andre refusjonsordninger
  • Ha støttesamtaler, gi råd og veiledning ved følelsesmessige reaksjoner og vanskelige tanker. Gjelder også pårørende.
  • Undervise i sosialfaglige spørsmål overfor helsepersonell, pasienter og pårørende

Det er pleiepersonalet som formidler kontakt med sosionom​.

Helsetjenesten har et ansvar for å sikre god kommunikasjon mellom helsepersonell og pasienter med begrensede norskkunnskaper. Ved behov skal det bestilles kvalifisert tolk. 

Mer om rett til tolk

​Pasienter og pårørende kan logge på det trådløse nettverket "HSO Gjest".